Advertisement

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ντουζενια
Big Grin 
Καλησπερα στην ομαδα.

Εχω μερικες ερωτησεις σχετικά με τα ντουζενια, πιο πολυ απευθύνονται προς τον Ραστ, αλλα εννοειτε οτι αν κάποιος ξέρει και θελει να πει τη γνωμη του ειναι καλοδεχούμενος.

Βασικα εχω λιγο καιρο που βλεπω μερικα βίντεο στο youtube του Στελιου Βαμβακάρη σχετικα με τα ντουζενια και άρχισαν να με ενδιαφερουν. Προσπαθησα να κουρδισω σε Ρε-Σολ-Σιμεμολ και εσπασε η μπουργκανα.
Αρα κουδιζουμε προς τα πανω η κάτω στα ντουζενια(προσπαθησα και προς τα κατω αλλα δεν ακουγοταν και πολυ καλα). Επισης μηπως χρησιμοποιουμε αλλο παχος χορδες για να παρουν το κουρδισμα?
Reply
Φιλε Γιάννη χωρίς να είμαι τεράστιος γνώστης, στα ντουζένια τις χαλαρώνεις τις χορδές αλλιώτικα όπως διαπίστωσες κ μόνος σου δεν γίνεται. Επίσης στο Ρε-Σολ-Σιμπεμολ εννοείται πως Ρε είναι το καντίνι.

Τώρα κάτι άλλο που έχω διαπιστώσει από την μικρή μου εμπειρία στα ντουζένια πάνω σε αυτό που λες ότι δεν ακούγεται ωραία αν χαμηλώσεις το κούρδισμα, πρέπει νομίζω να ακούσεις καλά τις πρώτες εκτελέσεις και να κατανοήσεις το παίξιμο, στα περισσότερα τραγούδια που έχουν παιχτεί με ντουζένια η μελωδία παίζεται στη πρώτη χορδή (κατα βάσει, γτ υπάρχουν και εξαιρέσεις) και η μεσαία με τη μουργκάνα χρησιμοποιούνται πιο πολύ για το χρώμα παίζοντας γεμάτα.

Τώρα σίγουρα παίζει μεγάλο ρόλο και η ποιότητα του οργάνου, γτ όταν αλλάζεις κούρδισμα αλλάζουν και οι τάσεις πάνω στη ταστιέρα και ένα μέτριο η κακό όργανο μπορεί να έχει θέματα και να τραβάει.

Τα ντουζένια είναι γενικά ένα ανεξερεύνητο κομμάτι για τους περισσότερους και ελάχιστοι μπουζουξίδες έχουν ασχοληθεί σοβαρά πιστεύω.

Ωραίο κανάλι έχει το παλικάρι εδώ :

Απλός, μεστός και εκεί που πρέπει.

Αυτά τα ολίγα από μένα, περιμένω τον Rast να με διορθώσει και να καταθέσει τις απόψεις του.
Reply
Καλημέρα Γιάννη,

εδώ με πιάνεις αδιάβαστο καθώς ποτέ δεν έχει τύχει να ασχοληθώ με τα ντουζένια Big Grin Big Grin Συνεπώς δε γνωρίζω περισσότερα από αυτά που αναφέρει ο Tsakalos παραπάνω που κατά τη γνώμη μου είναι πολύ σωστά!

Οπότε, εαν κάνεις έρευνα πάνω στα ντουζένια καλό είναι να ποστάρεις εδώ ότι βρήσκεις για να αποκτήσουμε πιο σφαιρική εικόνα!!!
Reply
Καλησπερα παιδια.
Τσακαλε κατ αρχην ευχαριστω για το σχολιο σου,
Δεν ετυχε ποτε να δω η να ακουσω προσωπικά κάποιον να παιζει με ντουζενια εκτός απο βιντεο στο youtube, οπότε προσπαθούσα να προσεγγίσω εκεινο το παίξιμο. Οσο για το καντινι οπως ανέφερες δεν ισχυει παντα.. Πχ, στο Ρε-Σολ-Σιμπεμολ ακουγετε πολυ ωραια ο χιτζαζ/χιτζασκιαρ πανω στη δευτερη, γενικα το καθε ντουζενι ειναι βασισμενο πανω σε ενα δρομο λογο του οτι ηθελαν να ακούγετε γεματος ηχος επειδή ως συνηθως δεν ειχαν συνοδεία
Reply
(08-08-2017, 07:38 PM)Giannis Wrote: Καλησπερα παιδια.
Τσακαλε κατ αρχην ευχαριστω για το σχολιο σου,
Δεν ετυχε ποτε να δω η να ακουσω προσωπικά κάποιον να παιζει με ντουζενια εκτός απο βιντεο στο youtube, οπότε προσπαθούσα να προσεγγίσω εκεινο το παίξιμο. Οσο για το καντινι οπως ανέφερες δεν ισχυει παντα.. Πχ, στο Ρε-Σολ-Σιμπεμολ ακουγετε πολυ ωραια ο χιτζαζ/χιτζασκιαρ πανω στη δευτερη, γενικα το καθε ντουζενι ειναι βασισμενο πανω σε ενα δρομο λογο του οτι ηθελαν να ακούγετε γεματος ηχος επειδή ως συνηθως δεν ειχαν συνοδεία

Γιάννη υπάρχουν τραγούδια του Μάρκου αλλά κ άλλων (πχ Μπαγιαντέρας και κυρίως μπουζουξίδες της Αμερικής) που είναι παιγμένα και ηχογραφημένα στη δισκογραφία με ντουζένια γι αυτο λέω πρέπει να ακούσεις αν θες να ασχοληθείς. Τώρα και εγώ ελάχιστα έχω αναγνωρίσει (Μορτισσα χασικλου κ Σκύλα με έκανες κ λιώνω απότι θυμάμαι είναι με ντουζένια ηχογραφημένα) .Πάντως τα βίντεο του Στέλιου είναι αρκετά κατατοπιστικά, όπως και ένα ηχητικό ντοκουμέντο του Σέλιου Κηρομίτη που παίζει ντουζένια κ ταυτόχρονια εξηγεί τη χρήση τους.

Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 2 Guest(s)

Advertisement